Translate

pondelok 9. mája 2022

Čas nezastavíš... 

Tak ubehlo koooopec času, kedy sme sa doma venovali každodenným veciam.. 

Čo sa udialo?


M sa úspešne dostala na strednú školu... Od začiatku sme vedeli, že aj napriek možnej integrácii nie je našim smerom žiadne gymnázium a pre dyskalkuličku už duplom nie žiadna Obchodná akadémia.. 

Tak sme hľadali medzi rôznymi odbornými školami... 

U Aspergerov je to o niečo zložitejšie... Ideálne je, ak má Asperger také špecifické záujmy, v ktorých vyniká, že sa tomu chce aj ďalej venovať... To však nebol veľmi náš prípad... Ale už od malička sme videli, že inklinuje k prírode a tak sme vyberali medzi Odbornými školami (s maturitou), ktoré sa venujú zvieratám alebo rastlinám... A podarilo sa... Našli sme úžasnú školu, kde majú skúsenosti s netabuľkovými deťmi, kde je rodinné prostredie a dokonca to ani nie je ďaleko... 

Ako správna "hypermatka" som si najprv našla o škole všetky potrebné informácie a v dostatočnom predstihu (rozumej dva roky skôr) som si dohodla stretnutie s pani riaditeľkou, aby som sa informovala o možnostiach... Rovnako sme neváhali, keď bola možnosť vidieť priestory počas Dňa otvorených dverí... Znova som sa nezaprela a nešlo mi len o tie priestory, ale nenápadne som sa pýtala už navštevujúcich študentov na štúdium, pedagógov, akcie, ale aj na stravu v školskej jedálni :))) A potom teda prišiel čas prihlášok a ako občas tvrdím, že "veci sa proste dejú...", tak bola prijatá... A všetko je aj po čase úplne tak, ako má byť... Dieťa je spokojné (nepotrebujem, aby z nej bola jednotkárka, ale aby ju to bavilo, aby mala pocit prijatia a aby bola motivovaná aj do budúcna)... A funguje to... 

Zvládli sme aj dištančné vyučovanie a hoci nie každý bol spokojný, moje deti si to doma užívali a vykazovali najlepšie výkony... Asi aj preto, že opadol každodenný ranný stres, opadlo niekoľkohodinové každodenné rušenie ruchmi okolia v triedach, zrazu neboli najdôležitejšími predmetmi telocvik či výtvarka, zrazu boli aj pedagógovia cez tú obrazovku milší a hoci sa možno nestíhalo prebrať toľko učiva, deťom to stačilo a viac si pamätali... Teda aspoň tie moje... Možno aj preto, že mali tvár pedagóga rovno pred sebou a nepozerali na neho zdiaľky... Možno aj preto, že pedagógovia zrazu dokázali poslať prebraté učivo aj mailom pre deti, ktoré bežne nestíhajú... Už teraz mi to chýba... :)))

Ozaj, znova som sa po čase dostala k čítaniu a mám pre vás pár tipov... 

Určite by som iné knihy odporúčala rodičom chlapcov AS a iné rodičom Aspergeriek... Základ pre všetkých je teraz asi kniha Neurokmene a potom by som rodičom chalanov asi odporúčala knihy Chlapec z kociek, Prečo skáčem, J.Welton Povím vám o Aspergerově syndromu.
Pre rodičov dievčat určite Aspergerka a Neříkej autista, to se nehodí.
Teraz som si objednala aj Autizmus od A po S, ale ešte ju nemám doma...
Z takých všeobecných určite Rešpektovať a byť rešpektovaný, Ako hovoriť, aby nás deti počúvali, celkom užitočná bola aj 100 tipov ADHD a Deti potrebujú hranice, ale mňa osobne zasiahla aj kniha Prvorodené dieťa...

Ako je to u Vás po čase? 

Ozaj, ešte posledná úžasná perlička, ktorá ma zahriala pri srdiečku... Jedného dňa mi M hovorí: "Mami, keď už som skoro dospelá, tak už nie si môj rodič, ale môj celoživotný terapeut..."


1 komentár :

  1. Dobry den, to je super, ze ste nasli vysnivanu skolu a dieta je spokojne.Ja ako matka dyslektika som tiez pochopila, ze mentalne zdravie mojho dietata je dolezitejsie ako nejake znsmky v skole.

    OdpovedaťOdstrániť