Translate

streda 16. marca 2016

Citové väzby v celej rodine (Z netu aj z domova)

SÚRODENCI
Matúš občas bojuje s celým svetom. A zvlášť s malým bratom. Závidí mu autíčko, s ktorým sa sám nikdy nechcel hrať. Vyhadzuje ho z izby. Kričí naňho. Uráža sa, ak mu mama prvému prichystá kúpeľ alebo ak Riško vyberie rannú skratku do školy. Nevie si k nemu nájsť cestu. Je to najťažšia kapitola v jeho správaní.


Ovplyvňuje citové väzby v celej rodine. Ak sa totiž chlapec trápi s čítaním, tvrdým a mäkkým „i“, rodičia sú pri ňom a vysvetľujú, čo sa dá. Aj keď desaťminútové úlohy rieši dve hodiny, lebo sa nedokáže sústrediť. Boli pri ňom od narodenia, keď celé noci nespal. Venujú mu pozornosť, ak filozofuje, analyzuje, rieši a komentuje, čo k jeho veku ešte ani neprislúcha. Keď však ubližuje mladšiemu bratovi, dokážu kričať a trestať...

Niekedy viac, ako by chceli. Večer rozmýšľajú, kde urobili chybu a či mohli problém zbadať skôr. Predišli by trampotám, ktoré majú teraz? „Nie. Určite nie. Správnou liečbou sa dá iba predísť následným problémom,“ ubezpečuje psychiatrička a dodáva: „Narušené vzťahy s mladším i so starším súrodencom sú logické. Buď mu lezie na nervy, alebo ho dráždi a on stále reaguje. Nevie inak,“ potvrdzuje odborníčka. Na prejavy detí reagujú vzájomnými výčitkami i rodičia. Stáva sa, že každý má iný názor.
Nevedia sa dohodnúť. Obviňujú sa, kto syna zle vychováva, kto má nesprávny postoj a vplyv. „Sú z toho frustrácie, ktoré sa prenášajú i na dieťa. Počúva len to, že sú s ním problémy. Chce to napraviť, ale nevie ako. A pritom potrebuje hlavne pokojný domov.“ 


Deti s ADHD mávajú nadpriemerný intelekt. Zvládnu svoju poruchu, len na ne nik nesmie tlačiť. Väčšinou sú to intelektuáli. Zaujímajú ich komplikované technické oblasti, prírodné vedy, filozofické témy, niektoré majú aj umelecké nadanie...


Zdroj: http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/zdrave-dieta/01/ma-vase-dieta-adhd-toto-vsetko-musite-vediet.html

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára